10. 11. 2008

Vranské Deskohraní

V sobotu se ve Vranských Papírnách čili v ateliéru OLF8 odehrálo Deskohraní. Šlo o akci, kde se celý den hrály deskové či stolní hry chcete-li všech druhů, barev pleti a pohlaví.

S nápadem na akci přišel Matěj a z mé strany byla radostně kvitována. Deskovky mám tuze rád a navíc šlo o ideální příležitost, kde by se daly po letech oprášit i mnou vyráběné deskovky, čili Space Hulk a Doom. Slovo dalo slovo a v sobotu v deset hodin dopoledne se po mírných komplikacích se značnou kocovinou z pátečního večera rozjela výprava do míst vyvolených.


Dopoledne bylo celkem skromné, hlavní tah lidí se očekával až po obědě. Dali jsme si ale ve čtyřech pár her Metra, což se ukazuje býti stále lepší a lepší hrou, jelikož počet hráčů nad čtyři dělá ze hry slušná jatka, kdy vyhraje jenom jeden obrovským náskokem díky šílené trati přes celou mapu zakončenou v Louvre. Ale je to zábava a to je to hlavní.


Vůbec celou akci provázel pocit vegetačního zevlování. Těžko si představit lepší činnost na sobotní odpoledne, než sedět v křesle, kouřit, pít pivo a házet kostkami nebo se jinak zabývat deskou či kartami tak, že u toho kecáte s ostatními a vymýšlíte taktiky, jak přechytračit Člověče nezlob se.


Lidí se nakonec sešlo docela dost. Asi tak dvacítka. Ono totiž hlavním motivem celého setkání byla podomácku vyrobená varianta hry Diplomacie, která se nazývá Expaze. Ta je Diplomacii v mnohém podobná, akorát se přesouvají obrovské armády a hází se u toho kostkami na bázi nějakého obskurního mechanismu. Ten narazil na svou nedokonalost a na to, že všichni zapomněli, jak to mělo fungovat. Pokusil jsem se pravidla zrekonstruovat, což se nakonec snad i celkem podařilo, ale nakonec jsme hru nehráli, protože je časově extrémně náročná. Uděláme si na ni někdy čas extra, protože vypadá zajímavě a karetní doplňky slibují bohaté možnosti - zejména kombinace karet "P-K-D".


Her ale bylo k dispozici spousta a většina byla hraná. Risk vypadal docela dobře. Carcassone s mnoha rozšířeními. Karetní Osadníci - původní deskovku jsem mohl vzít já, ale myslel jsem, že ji má Matěj. Taky takovej ten hokej na vzdušném polštáři, což není deskovka, ale byla to celkem sranda - takovej Shufflepuck Café ;). Dostalo se i na Dostihy a sázky (kupuju Napoli!). A pak neznámé hry typu Hrady s alternativními a hratelnými pravidly. Chyběly jenom hry jako Lovci pokladů, Fantom staré Prahy a Maršál a špión ;).


Co si budeme namlouvat, největší radost mi dělalo hromadné hraní Dooma - a to jak po trojici čtveřici, tak v šestici ve třech týmech. Zrekonstruované mapy ála Dwango5, fragy šly do desítek. Překvapilo mne, že to chtěly hrát i holky a nehrály špatně. Doom je ale hlavně o náhodě, co si budeme namlouvat, takže jsem si pak vynutil Space Hulka, což bylo lepší na strategii, i když to jde hrát jenom ve dvou. Pár partií jsem dal a jako hodně dobrý i po těch letech! Akorát bych měl už sepsat pravidla, občas jsme se poněkud rozklížili.


Pro mne večer končil asi tak v deset, protože jsem byl doslova uhraný k smrti, poněkud opilý a v závěru jsem přece jenom trávil více času klábosením (ono taky přijela kamarádka z Berlína, co jsem neviděl třicet let, tak bylo co probírat) a plánováním nových stolních her či pilováním pravidel.

Přesto všechno musím říci - byl to parádně strávený den a děkuji organizátorům a všem zúčastněným. Brzy nashledanou!

Žádné komentáře:

Okomentovat