30. 4. 2013
Shenmue
Proč 10/10? Není tajemstvím, že Shenmue obsahuje řadu faktických chyb, ale snad žádná z nich není natolik zásadní, aby dokázala přebít kvality této hry. Shenmue je především úžasná zkušenost a pakliže jste připraveni ji přijmout, vyrazí vám dech. Shenmue jakoby nemá žádné speciální herní mechanismy, těží hlavně z toho, že prožitek je naprosto přirozený. Nemusíte nijak zvlášť dumat, co dělat dále, protože cokoli se rozhodnete udělat, hra to dovolí. Je to taková ta hra, na kterou není potřeba žádný návod. Hrajete prostě tak jak umíte a jak chcete. A odměnou je vám přirozená odezva. Nic víc, nic míň. Je to málo?
26. 4. 2013
Sonic Adventure
Co bych dal za sůl do otevřených ran! Když se kdekoli na internetu podíváte na TOP TEN nejlepších her pro Dreamcast, jednu z příček nejvyšších bude okupovat Sonic Adventure, na to vemte jed. Sonic je v současnosti jen smutná zombie, kterou neustále dokola znásilňuje SEGA vydáváním nových a nových, příšerných a ještě příšernějších her. Pokud se pustíte do bádání, kde tento sestup legendárního maskota začal, dojdete celkem rychle k závěru, že Sonic zkrátka nepřežil konverzi do 3D. Proč je tedy Sonic Adventure tak vysoko hodnocený?
23. 4. 2013
Monster Hunter 3 Ultimate - průvodce pro začátečníky
Monster Hunter je opravdu šílená hra, ale samozřejmě v dobrém smyslu slova. Je to jedna z těch her, kterou nelze hrát "jen tak pro radost", velice brzy dojde k okamžiku, který je se sluníčkovým přístupem k věci nepřekonatelný. Pak jsou dva hlavní scénáře - hru buď odložíte, anebo začnete studovat návody. Podle mne jsou oba přístupy chybné, jelikož se v obou případech ochuzujete o radost ze hry. Proto jsem se rozhodl sepsat jakéhosi průvodce, abych poskytl základní informace novým hráčům, jak jim usnadnit proniknutí do hloubky. Čili - sepíšu zde své postřehy, nikoliv nějaké směroplatné návody. Budu rád za vyvrácení nesmyslů, ale není potřeba upozorňovat na minoritní detaily.
15. 4. 2013
Kentucky Route Zero - Act 1
Čím méně o této hře napíšu, tím lépe pro vás, jako hráče. Na druhou stranu - za první epizodu z pěti chtějí autoři rovnou pětadvacet dolarů, čímž si kupujeme celou hru, jejíž vydání bude postupné během roku 2013. Bez jakékoliv demoverze. To není úplně málo za zajíce v pytli. Rozhodl jsem se tak rozptýlit případné pochybnosti, které byste mohli mít po návštěvě oficiální prezentace. Jestli je to ale hra pro vás nesvedu posoudit. Já jsem se už rozhodl.
Flashovky a hodnota her
Když přišel boom miniher z Appstore a Android Marketu, mnozí se uchýlili k tvrzení, že tradiční handheldy nemají šanci konkurovat. Negoval jsem tyto reakce zkrátka tím, že cílová skupina je naprosto odlišná, což si pořád myslím, že je pravda. Na druhou stranu je fakt, že z obecného hlediska se začaly tyto obě naprosto odlišné kategorie her tak nějak házet do jednoho pytle. Na jedné straně sice stojí hry, které stojí opravdu za starou belu, ale zase jsou zdarma nebo za dolar. Na straně druhé stojí tituly mnohdy špičkové kvality, ale v krámě za ně vysolíte tisícovku bez mrknutí oka. Jedno je jasné - poměr "cena / výkon" stojí jednoznačně na straně mobilních telefonů. Sice se člověk musí obrnit proti tunám balastu, ale když už nějakou zábavku najde, vydrží mu za ten dolar pár desítek minut, někdy i hodinu. A nabídka je tam naprosto šíleně obrovská. Sám to považuji spíše za nevýhodu - ale to je právě tím, že jsem v jiné cílové skupině. Jedna věc se ale s příchodem moderních technologií změnila - a tím jsou vývojařské nástroje.
Známá neznámá pravidla hry
Člověk někdy některé věci jakoby podvědomě ví, ale často mu chybí ta správná slova, aby se vyjádřil. Nedávno se mi podařilo urovnat si myšlenky a tak jsem se rozhodl zaznamenat je pro generace budoucí formou tohoto článku. O čem že bude? Těžko říci přesně - chci vyzdvihnout úkol hráčovy fantazie hráče, chci tak trochu obhájit dětské vnímání her, rád bych vysvětlil, proč se tak bráním u hraní her návodům a nejrůznějším průvodcům - alespoň do jisté míry.
13. 4. 2013
Bioshock Infinite
Když se začalo hovořit o prvním Bioshocku, jako následníku legendárního System Shocku, byl jsem nadšen. Neuměl jsem si představit, že by to dopadlo špatně. Hra nakonec byla skutečně dobrá, ale s klasickou hrou to nemělo moc společného. Lineární střílečka s hromadou naskriptovaných scén, mizivý pocit vazby na hlavní postavu - což bylo vyváženo perfektně zpracovaným prostředím, atmosférou a některými dílčími nápady. Druhý díl jsem ani nehrál. Avšak humbuk okolo dílu třetího mne donutil podívat se titulu na zub.
11. 4. 2013
WinUAE v praxi - pro hráče
Je to už hodně let, co jsem se začal zabývat Amigou na vyšší úrovni, než jen "vložit disketu a zapnout". Postupně jsem odhaloval komplikovaná a vznešená zákoutí tohoto stroje, kdy jsem podlehl jeho kráse naplno. Začal jsem šířit Slovo mezi nevěřící a mnoho začalo Amigu následovat. Mělo to jeden háček. Fyzickou Amigu vlastní málokdo a je skoro vždy jednodušší sáhnout po emulátoru, tedy WinUAE. Jenže tady je právě trošku háček - nastavení tohoto emulátoru může být komplikované a může mnohé odradit. Proč to nemůže být tak snadné, jako třeba emulátor NESu? Jenom vybrat hru a hrát? Inu, kdyby byla Amiga konzole, tak by to tak asi šlo. Jenže Amiga je počítač a tak jeho emulace vyžaduje "trochu té péče".
10. 4. 2013
Tekken Tag Tournament 2
Je to už hodně dlouho, co jsem si naposledy koupil Tekkena. Byl to snad Tekken 5 pro Playstation 2, předtím Tekken 3 a předtím Tekken 2... ale od té doby lautr nic! Hrál jsem Tekkena 6, ale prostě se mi nelíbil. Hrál jsem Tekkena na 3DS, ale velice rychle jsem se ho zbavil. A na automatech (v herně na Národní Třídě, už ani nevím, jestli pořád funguje) jsem chvíli hrál dokonce Tekken Tag Tournament, ale "nějak" mi to nešlo a nikdo to pak kolem mne nehrál. Tak jsem si řekl, že ten "novej Tekken" má dobrý recenze a že ho jako teda koupím.
9. 4. 2013
Doomovky na Amize
Jest všeobecně přijímanou pravdou, že hra Doom ve své době částečně zavinila úpadek úžasné platformy, jakou Amiga tehdy jistě byla (a svým způsobem je dodnes). Žánr FPS her, či přesněji řečeno "doomovek", se začal překotně rozvíjet a na PC jsme se tak dočkali stovek nejrůznějších klonů a variant téhož. Někdy šlo o klony doslovné, jindy se autoři snažili o něco nového. Důvod, proč se tyto hry vyrojily na PC byl daný architekturou - výpočet a zobrazení 3D grafiky byl mnohem jednodušší, než na Amize. Přesto na Amigu celá řada doomovek vyšla - ať už oficiálně nebo neoficiálně. Daly by se rozdělit na dvě kategorie - ty, co byly optimalizované pro nerozšířené anebo málo rozšířené Amigy - a pak ty určené pro nejsilnější stroje ve své řadě. V obou případech ale platí, že jen málo her vypadalo alespoň zdánlivě srovnatelně s Doomem, po grafické a technologické stránce. Jsou tyto hry vůbec dneska hratelné, ve smyslu grafickém - tedy plynulé?
2. 4. 2013
Hra měsíce - Warcraft
Warcraft je zajímavá kapitola sama pro sebe. V zásadě jde o hru, kterou Blizzard vstoupil do vod úspěšného komercionalizmu cizích nápadů. Oni snad v životě neudělali jedinou originální hru. Všechno to jsou jen kopírky jiných her a mnohdy úspěšných her. Existuje zde přidaná hodnota, o tom není sporu. Blizzard jakoukoliv svou hrou posunuli hranice žánru a mnohdy i průmyslu. A Warcraft je jedním z nejzářnějších příkladů.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)