13. 10. 2012

Bad Piggies


Marná sláva, Rovio začíná dělat dobré mobilní hry (snad to nezakřiknu). Po nechutné vykrádačce s multimiliardovým ziskem Angry Birds a fatálně zapomenutém Amazing Alex (rovněž nechutná vykrádačka The Incredible Machine) došlo k "zoufalému" kroku. Udělat hru, která sice bude pořád těžit ze simulace fyzikálních jevů, avšak nebude natolik primitivní jako "nějak to tam napálim a uvidím" a natolik nudná jako "zkombinuju co se dá a budu čekat, jestli to vyjde". Koncept Bad Piggies sice není nikterak zázračný, ale je poměrně vtipně využitý a variabilní. "Zkombinuju co se dá a pak to tam napálim". Naším cílem je poskládat z předem daných prvků vozidlo či létadlo a s ním pak dopravit prasátko do cíle. Cestou jsou nějaké bonusy, časové limity a podobně. Těžiště tedy jednoznačně tkví v level designu, který nás naučí jednotlivé stavební prvky chápat. Musím říct, že toto je hra, kterou se nebojím označit za vkusnou, byť ne vysloveně originální.První úrovně jsou pochopitelně jen zahřívací a tak se v rámci tutorialu dozvíme, jak fungují kola, jak funguje bedna s dynamitem, jak kombinovat motory, balónky a podobně. Okolo dvacáté úrovně už pozorujeme, že hra nepočítá jen s tahem na branku, ale vyžaduje také měnit směr pohybu vozidla, což s jednosměrným motorem nedocílíme. Takže začneme využívat setrvačnost, nejrůznější pružiny, zkoušíme alternativní průchody úrovní a tak dále. Hra, ve které musíme kombinovat touhu po exploringu a zároveň správně designovat vozítka. Jsem pro!

Hlavním vodítkem k řešení je seznam dostupných prvků pro danou úroveň. Základní dřevěná konstrukce, kola, větráky a desítky dalších prvků musíme nejprve slepit a pak poslat do boje. Bohužel / naštěstí nelepíme předměty k sobě jak chceme, ale pouze do předem připravené čtvercové mřížky. To má výhodu, že člověk nemusí honit pixely a tedy přesně vždy ví, jak se vozidlo bude chovat - je snadné jízdu zreplikovat. Nevýhoda trošku je, že pak člověk předem ví, jakým směrem se má při designování ubírat, jelikož má pevně dané hranice a počet prvků. Asi bych dal přednost tomu, že si za nějaké virtuální peníze (pevně dané předem na danou úroveň) nejprve nakoupím z širší nabídky prvků, ale na druhou stranu by komplexita přerostla únosnou mez. Takže nakonec dávám palec nahoru.

To s tou možností zreplikovat jízdu jsem trochu kecal, protože i během jízdy můžeme některé bloky zapínat a vypínat (typicky motory nebo větráky, případně deštníky), což do hry přináší trochu té akce a časování. Tedy velice vítaný prvek, abychom se nenudili. V tomto smyslu je naopak těžké přesný průchod levelem zopakovat. Přitom nejde o žádnou berličku - přepínání přístrojů je kriticky důležité a stačí se zpozdit o půl sekundy a můžeme jet znova.

Naštěstí hra odsýpá a restartování je vždy otázka jednoho kliknutí, stejně jako průchod. Nemusíme na nic čekat (na rozdíl od Angry Birds, kdy jsme vždy vystřelili tři ptáky, abychom to pak vždy zkazili s tím čtvrtým). Takže se mi do hry chce více a chyby skutečně učí, což je skvělé. A jelikož je hodnocení pomocí tří hvězdiček podmíněno jinak, než zrovna honění pixelové přesnosti, je zde i důvod k opakování a zlepšování výsledků. Většina úrovní se dá dohrát velice elegantně, když se člověk snaží.

Jedině audiovizuální zpracování mi přijde poněkud okoukané. Rozumím tomu, že masa potřebuje známý a snadno rozeznatelný styl, takže došlo k prostému importu z Angry Birds. Že jsou obě hry úzce provázané "příběhově" je sice známý fakt, ale pochybuji, že by kdo hrál tyto hry kvůli příběhu. Vidím v tom spíše chladný kalkul po neúspěšném Amazing Alex, kdy Rovio zkrátka vsadilo na kartu co nejpodobnější té vítězné. A pokud se nepletu, tak se prasatům zatím daří celkem dobře.

Je nesmyslné chtít od Rovia, aby zopakovali úspěch Angry Birds. Ale podařilo by-li se jim této metě s Bad Piggies alespoň přiblížit, byl by to myslím záslužný čin. Konečně něco, co se nestydím hrát, díky!

1 komentář:

  1. Můžu doporučit, tahle hra zaměstnala na celou sobotu i mýho tátu - bývalýho konstruktéra, takže palec nahoru...

    OdpovědětVymazat